"SILVESTRAS DŪDELĖ" PRISISTATĖ ŽIŪROVAMS SAVO KŪRĖJO TĖVIŠKĖJE"// Pakruojietis.lt, 2013 05 09

Lietuvos nacionalinio UNIMA centro ir Pakruojo savivaldybės draugystės pradžia: kultūrinio bendradarbiavimo sutartį pasirašo Lietuvos Lietuvos UNIMA prezidentė Aušra Juknevičienė ir Pakruojo merė Asta JasiūnienėProfesionalaus lėlių teatro Lietuvoje atsiradimas siejamas su Stasio Ušinsko, žymaus lietuvių dailininko, kilusio iš Pakruojo, asmenybe. 1929- 1931 m. studijuodamas Paryžiuje, S. Ušinskas susidomėjo lėlių teatru, jo istorija, lėlių gamybos technologija.

Grįžęs į Lietuvą pradėjo kurti marionetes, vėliau užsakė parašyti jau sukurtoms lėlėms pjesę, repetavo su būsimojo spektaklio aktoriais. 1936 m. gegužės 6 d. Kaune parodytas pirmuoju profesionaliu lėlių teatro spektakliu laikomas S. Ušinsko suburto Marionečių teatro spektaklis - A. Gustaičio „Silvestras Dūdelė". Ši data laikoma profesionalaus Lietuvos lėlių teatro įkūrimo diena ir kasmet švenčiama kaip lėlininkų profesinė šventė.
Ši pastraipa daugeliui pakruojiečių skambėtų kaip paprastos eilutės iš standartinės enciklopedijos, jei šiemet du Vilniaus „Lėlės" teatro entuziastai - meno vadovas Vilmantas Juškėnas ir kultūrinių renginių organizatorius, režisierius Rimantas Driežis - nebūtų nusprendę profesionalaus lėlių teatro gimtadienio šventę iš Vilniaus perkelti į Stasio Ušinsko gimtinę - Pakruojį. Kartu su Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir viešųjų ryšių skyriumi bei Lietuvos lėlininkų sąjungos UNIMA centru Vilniaus teatras „Lėlė" gegužės 7 d. padovanojo Pakruojui įspūdingą dieną, kurią vainikavo Pakruojo rajono savivaldybės ir Lietuvos nacionalinio UNIMA centro kultūrinio bendradarbiavimo sutarties pasirašymo ceremonija Pakruojo dvare.

Iki smulkmenų suplanuota „Lėlės" teatro diena buvo skirta ir mažiausiems rajono gyventojams, ir brandiems pakruojiečiams. Pirmiausia teatralai vedė edukacinius užsiėmimus „Lėlių teatro dirbtuvės" vaikų lopšelių-darželių „Saulutė" ir „Vyturėlis" auklėtiniams. Vėliau Pakruojo dvare spektaklį „Silvestras Dūdelė" stebėjo moksleiviai iš įvairių rajono mokyklų. Po spektaklio žiūrovai buvo pakviesti į edukacinį renginį „Pažink teatrą per žaidimą".

Svečiai neliko abejingi ir prof. S. Ušinsko atminimui: apsilankė memorialiniame kambaryje, nuoširdžiai domėjosi eksponatais, klausėsi Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjos B. Vanagienės pasakojimo apie dailininką ir jo atminimo įamžinimą. Kolektyvas memorialiniam kambariui dovanojo du marionečių fotografijų paveikslus, S. Ušinsko patobulintos marionečių konstrukcijos patento dokumentų kopijas, profesoriaus vadovėlį apie marionečių ir kaukių gamybą „Lėlių ir kaukių teatras", dailininko sukurto garsinio marionečių filmo „Storulio sapnas" vaizdo įrašą, kitos mokomosios medžiagos apie profesionalų lėlių teatrą Lietuvoje.

Pasivaikščioję profesoriaus vardu pavadinta Pakruojo gatve, aktoriai tęsė edukacinę veiklą: „Žemynos" pagrindinės mokyklos moksleiviams pristatė programą „Būti lėlininku" , Švietimo centre mokytojai ir darželių auklėtojai buvo pakviesti dalyvauti programoje „Lėlių teatras šiandien".

Vakare Pakruojo rajono savivaldybės merė Asta Jasiūnienė ir Lietuvos lėlininkų sąjungos UNIMA centro prezidentė Aušra Juknevičienė Pakruojo dvaro menėje pasirašė kultūrinio bendradarbiavimo sutartį, kuria abi šalys įsipareigoja kasmet gegužės mėnesio pradžioje kartu organizuoti profesionalaus Lietuvos lėlių teatro gimtadienio šventę Pakruojyje. Po iškilmingos sutarties pasirašymo ceremonijos pakruojiečiai buvo pakviesti į spektaklį „Silvestras Dūdelė".

„Kiekvienam miesteliui svarbu rasti, kuo jis gali būti unikalus. Jūs, įprasmindami savo kraštiečio atminimą, galite tapti Lietuvos lėlių teatrų kūrėjų ir gerbėjų traukos centru",- sakė Salomėja Burneikaitė, lėlinininkė, teatrologė, Klaipėdos universiteto reabilitacijos katedros dėstytoja.

Pakruojietis.lt

 

Naujienų prenumerata

Rekomenduojame

Teatrinė instaliacija vienam žiūrovui
MEILE, DON'T STOP
















Skaityti daugiau...

Dienos video

khantry design