TARPTAUTINIAI LĖLININKŲ DIENOS SVEIKINIMAI!

Kovo 21-ąją Taptautinė lėlininkų sąjunga UNIMA sveikina lėlių teatro mylėtojus su profesine švente. Šiais metais pasveikinimo garbė suteikta iraniečių režisieriui, kultūros veikėjui Behrooz Gharibpour.

Behrooz Gharibpour gimė 1950 m. Kurdistano Irane. Nuo 14 metų užsiima teatrine veikla. Studijavo Teherano universitete Teatro fakultete. Taip pat mokėsi Italijoje Silvio d‘Amico Teatro meno akademijoje. Behrooz Gharibpour savo gyvenimą skyrė Irano kultūros puoselėjimui. Keturis dešimtmečius dirbęs įvairiose kultūros srityse, galiausiai pasišventė lėlių teatrui: režisavo spektaklių, įkūrė Teatro ir Lėlininkystės vaikams ir jaunimui centrą (1980 m.), vieną didžiausių Irane lėlių teatro trupių -  Aran Lėlių teatrą, Nacionalinę Operą, daugelį kitų organizacijų ir institucijų.

***
Buvau dešimties metų kai pirmą kartą pamačiau tradicinį lėlių spektaklį. Tuomet įsimylėjau spektaklį „Mubarak“. Ši meilė tęsėsi daugiau nei pusė amžiaus ir iki šiol gyvuoja manyje.

Buvau dvidešimties metų kai, kupinas šios meilės, pradėjau ieškoti Teherano alėjose ir gatvėse lėlių teatro veteranų, stengtis grąžinti juos į gyvenimą ir kūrybą, mokyklą, tikėdamasis, kad ir kiti įsimylės mano dievaičius. Tuo metu maniau, kad esu vienintelis kupinas tokios meilės pasaulyje, tačiau netrukus suvokiau, kad nesu ir pradėjau keliauti po pasaulį, ieškoti visų, kurie žavisi lėlių teatro menu. Sutikau daug kūrėjų, garbinančių lėlių teatrą Italijoje, Jungtinėje karalystėje, Indijoje, Kinijoje, Rusijoje, Jungtinėse Amerikos valstijose, Prancūzijoje, Vokietijoje, daugelyje kitų šalių.

Patyriau ekstazę  atradęs, jog nesu vienišas, kad esu tik vienas tarp milijono kitų, kurie įsimylėję lėlių teatrą, kad „Mubarak“ taip pat tėra viena iš daugelio lėlių, kurios, amžiams bėgant, per komizmą, sarkazmą įkvėpdavo žmonėms viltį, keldavo šypseną vyrams, moterims ir vaikams, kurie per dažnai pasiduodavo baimei ir skausmui karų, skurdo ir smurto apimtame pasaulyje.

Vis dėlto netrukau suprasti, kad mano kolegos, priklausantys platesnei teatrinei bendruomenei, lėlių teatrą vertino ne visuomet nuoširdžiai, bet iš aukšto, su pagieža, iškeldami savo statusą aukščiau už lėlių teatro pasaulį. Todėl pradėjau ginti savo meilės objektą tarsi lobį saugantis karys, tvirtai nusprendžiau atiduoti savo gyvenimą į nežinomybės rankas.Tuomet ėmiau giliau vertinti lėlių teatrą kaip savitą, turtingą kalbą, kurios šaknys slypi pirmapradžiame  gebėjime  džiaugtis ir liūdėti. Suvokiau, kad kiekviena lėlė yra simbolinė mus supančio pasaulio reprezentacija, visų iki mūsų gyvenusių žmonių atspindys.Tuomet man naujai suskambėjo ir nuostabios persų filosofo, matematiko ir poeto Omar Khayyam eilės, kuriame žmogaus vidinis pasaulis prilyginamas lėlių spektakliui:

Jų rankose esame marionetės
Ir ne metafora tai, o gryna tiesa
Šioje gyvenimo scenoje mūsų judesiai kartais režisuoja
Tačiau užmaršties inde galiausiai vienas po kito išnykstame
Už šešėlio vualio esame Aš ir Jis
Bet vualiui nukritus Aš ir Jis pranyksime migloje

Keliaudamas, skaitydamas ir kalbėdamas su lėlių teatro mylėtojais kas kartą vis aiškiau suprasdavau, kad lėlių teatro esmė įvairiausiomis formomis ir skoniais pasireiškia skirtinguose pasaulio kampeliuose gyvenančių kūrėjų mintyse. Taip pat, tvirtai įtikėjau, kad galime pasitelkti šią tūkstančius metų gyvuojančią lėlių kalbą kritiškai vertindami mus supantį pasaulį  ir taip paskatinti kuo daugiau žmonių pamilti šį senovinį meną.

Tvirtai tikiu, kad lėlės atsiradimas, kaip ir  rato išradimas, paliko ryškų pėdsaką žmonijos istorijoje . Tai padėjo suartinti žmones. Galbūt dėl to, giliai filosofinis lėlių teatro kūrinys publikos sąmonėje gali sužadinti vaikystės prisiminimą, išvaduoti iš amžiaus ir laiko iliuzijų, atverti fantastišką pasaulį, kuriame atgyja iš medžio ir kitų medžiagų padaryti objektai.

Galbūt didžiausia kiekvieno lėlių teatro kūrėjo atsakomybė, nepriklausomai nuo jo kalbos, tautybės ir išsilavinimo, yra pažadinti šį „vaiką“ širdyse tų žmonių, kurie suteršia mūsų pasaulį krauju ir smurtu. Lėlė ir mes, kurie žavimės šiuo nuostabiu menu, prisiimame atsakomybę mažinti pasaulio blogį, priminti žmonėms jų vaikystę, jos džiaugsmus ir svajones.

Šį diena priklauso visiems, kurie pažadina mūmyse vaikus.Tai diena skirta visiems, kurie iš visos širdies myli lėlių meną. Gražios Tarptautinės lėlininkų dienos!

Behrooz Gharibpour

***

Nuoširdūs ir sparnuoti sveikinimai Pasaulinės lėlininkų dienos proga skrieja į Lietuvos lėlininkų širdis! Kūryba ir išskirtinis dėmesingumas,  sveikata ir sėkmė tegul lydi Jus einant pasirinktu garbingu lėlininko keliu. Lėlių teatro kūrėjus, pedagogus, mylėtojus, menotyrinkus, inovacijų ieškotojus, tyrėjus, lėlių teatro žinovus sveikiname su pavasariu kvepiančia švente ir linkime branginti suteiktą laisvę kurti ir kūryba reikšti savo mintis ir idėjas.Su linkėjimais būti laimingais,
Lietuvos nacionalinio UNIMA centro prezidentė
Aušra Juknevičienė

 

Naujienų prenumerata

Rekomenduojame

Teatrinė instaliacija vienam žiūrovui
MEILE, DON'T STOP
Skaityti daugiau...

Dienos video

khantry design