Mokykla

Spausdinti

Lėlių teatro krypties specialistus su pertraukomis Lietuvoje rengia trys aukštosios mokyklos – Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA),  Klaipėdos universitetas (KU) ir Vilniaus dailės akademija (VDA). LMTA rengiami  aktoriai (su lėlių teatro specializacija), Klaipėdos universitete  - lėlių teatro aktoriai ir režisieriai, Vilniaus dailės akademijoje - scenografai.


Lietuvos muzikos ir teatro akademija

Pirmoji surinkti lėlininkų kursą pabandė Lietuvos muzikos ir teatro akademija (tuometinė Valstybinė konservatorija). Aštuntąjį praeito šimtmečio dešimtmetį (1975 – 1979 m. ) čia buvo surinktas lėlininkų kursas (kursui vadovavo prof. Dalia Tamulevičiūtė, dėstė  V. Mazūras, Irena Bučienė), kuris turėjo sustiprinti gerokai nusilpusias lėlių teatro pozicijas. Ryškiausiais šios laidos atstovais šiandien yra Vilniaus teatro "Lėlė" trupės pagrindą sudarantys aktoriai Juozas Marcinkevičius, Vilius Kirkilionis, Almyra Grybauskaitė, Elvyra Piškinaitė.

Pirmoji LMTA lėlininkų laida

Po pirmojo bandymo parengti lėlininkų kursą buvo ilga pertrauka.  1990 m. LMTA surinktas aktorių (su lėlių teatro specializacija; vadovė I. Bučienė, dėst. V. Mazūras, J. Marcinkevičius) kursas specializacijos atsisakė ir pro akademijos duris 1994 m. išėjo jau ne kaip lėlininkai, bet kaip dramos aktoriai. Neabejinga lėlių teatrui  liko šiame kurse studijavusi Saulė Degutytė. 2004 m. menininkė įkūrė Stalo teatrą, kuriame pati režisuoja spektaklius, taip pat juose ir vaidina.

Dar kartą LMTA lėlininkų kursą surinko 2006 m. (kurso vadovas Algirdas Latėnas, dėst. Gediminas Storpirštis, Algirdas Mikutis, Andrius Žiurauskas), kurio didžioji dalis 2010 m. papildė Vilniaus “Lėlės” ir Kauno valstybinio lėlių teatro trupes. Dalis šio kurso aktorių 2010 – 2012 m. tęsė magistratūros studijas.

LMTA lėlininkų laidos (2006 - 2012 m.) studentai
LMTA neturi specialios lėlininkų ruošimo metodikos. Būsimieji lėlių teatro aktoriai akademijoje mokomi remiantis dramos aktorių ruošimo pagrindais, nuo 3 kurso, padedami kviestinių pedagogų - lėlių teatro profesionalų, susipažįsta su lėlių teatro specifika, vaidina lėlių teatrų spektakliuose.

Kontaktai:
Kosciuškos g. 10, LT- 01100, Vilnius
Tel.: +370 5 212 2513
El. p.:
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.lmta.lt

 

Klaipėdos universitetas

Klaipėdos universitete pirmieji lėlininkų ruošimo daigai išryškėjo 1996 – 1998 m., kuomet dramos režisierių kurse (1994 – 1998 m.) keletas studentų, bendradarbiavimo su lėlių teatru „Kū Kū“ (veikusiu prie Klaipėdos universiteto) dėka,  pasirinko lėlių teatro specializaciją.

1999 m. Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedra, sukaupusi reikiamą pedagoginį potencialą, ryžosi surinkti pirmąjį specializuotą lėlių teatro aktorių ir režisierių kursą (vadovė Jūratė Januškevičiūtė). Dar studijų metais, 2000-aisiais, kurso ir jo vadovės J. Januškevičiūtės iniciatyva buvo įkurtas Klaipėdos lėlių teatras. Antrasis lėlininkų kursas KU buvo surinktas 2004 - 2008 m. (vadovas Linas Zubė), 2012 m. J. Januškevičiūtės iniciatyva trečią kartą surinkti lėlininkai.

Klaipėdos lėlininkų kartos: buvę studentai ir jų mokytojai

KU lėlininkų ruošimui skiria didesnį dėmesį nei LMTA; lėlininkai čia mokomi ne tik dramos vaidybos, bet ir dailės pagrdindų, akcentuojamas universalus lėlininko profesijos modelis – tai ir aktorius, režisierius, lėlių kūrėjas ir scenografas.

Kontaktai:
Klaipėdos universitetas
Donelaičio g. 4, LT-5800, Klaipėda
Tel.: +370 46 398 900
El. p.:
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.ku.lt

 

Vilniaus dailės akademija

VDA monumentaliosios tapybos katedroje kasmet renkami scenografai. Būsimieji teatro dailininkai nuo 3 kurso supažindinami su lėlių teatro specifika. 1994 – 2006 m. lėlių teatro kompozicijos ir scenografijos ypatumų mokė lėlininkas Vitalijus Mazūras. Šiandien savo mokytojo pedagoginį darbą tęsia viena jo mokinių, žymi dailininkė Julija Skuratova. Jaunieji VDA scenografai su savo studijiniais darbais dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose projektuose, rengia parodas Lietuvos ir užsienio lėlių teatruose.

Kontaktai:
Vilniaus dailės akademija
Maironio g. 6, LT-01124, Vilnius
Tel: +370 5 210 54 30
El. p.:
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.vda.lt

 

Naujienų prenumerata

Rekomenduojame

Teatrinė instaliacija vienam žiūrovui
MEILE, DON'T STOP
Skaityti daugiau...

Dienos video

khantry design