IN MEMORIAM. Vida Narščiuvienė (1948 11 21 – 2012 11 30)

2012 m. lapkričio 30 d. į amžinybę išėjo mūsų kolegė, ilgametė Vaikų literatūros centro darbuotoja, „Berniuko Žirniuko“ teatro siela Vida Narščiuvienė.

Vida gimė 1948 m. lapkričio 21 d. Vilniuje, vaikystė prabėgo Žvėryno vidurinėje mokykloje. Baigusi Vilniaus universitetą, 1970 metais pradėjo dirbti Respublikinėje bibliotekoje (dabar - Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka). Vaikų literatūros centre dirbo iki paskutiniųjų gyvenimo metų. Jau nuo pat darbo pradžios Vidutė sugebėjo derinti bibliotekinį darbą ir teatrinę veiklą.  Vidos vardas, balsas ir veikla neatsiejami nuo Berniuko Žirniuko – žaismingo lėlių teatro personažo, kuriam ji kūrė gyvastį kelis dešimtmečius ir su kuriuo skatino vaikus mylėti knygą. 1971 metais suvaidino savo pirmąjį Raudonkepuraitės vaidmenį. Toliau mezgėsi teatrinės pažintys, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos lėlių teatro „Berniukas Žirniukas“ bendradarbiavimas su Martino (Slovakija) vaikų lėlių teatru „Strojarik“ ir jo kolektyvu, dalyvavimas tarptautiniuose ir respublikiniuose vaikų lėlių teatrų festivaliuose. Iškiliausia mūsų bibliotekos teatro aktorė su teatro kolektyvu buvo apkeliavusi bemaž visą Lietuvą – šimtus mokyklų, bibliotekų, kitų įstaigų, žaismingai vedė Nacionalinės bibliotekos renginius.

Nuo 1988 metų su pertraukomis Vilniaus universiteto Bibliotekininkystės katedros studentams dėstė lėlių teatro meno pagrindus. Studentams Ji parengė mokymo programą „Lėlių teatro meno pagrindai“, bibliografiją „Lėlių teatrai Lietuvoje“ (publikuota leidinyje  „Lėlė ir kaukė“), buvo daugelio publikacijų apie darbą su teatrinėmis lėlėmis bibliotekose autorė. Dosniai patirtimi dalijose su užsienio šalių kolegomis Vokietijoje, Lenkijoje, Norvegijoje.

Išskirtinai reikšmingas Vidos ilgų metų darbas yra jos parengtas solidus bibliografinis žodynas „Lietuvių vaikų knygų iliustruotojai“, išleistas Nacionalinbės bibliotekos 2009 m. Parengė ir „Pjesės lėlių ir vaikų teatrui“ bibliografiją (1969 – 2009), daugelio lietuvių vaikų knygų iliusttruotojų bibliografijas. Skaitė pranešimus įvairiuose seminaruose, dalijosi patyrimu profesinėje spaudoje, buvo aktyvi IBBY Lietuvos skyriaus bei Lietuvos nacionalinio UNIMA centro narė nuo pat asociacijų įkūrimo. Deja, jubiliejine skulptūrėle „IBBY-20 metų karu“ pasidžiaugė neilgai...

Vaikų literatūros centro mažieji lankytojai pasiges Berniuko Žirniuko balso: „Sveiki, vaikai! Aš – berniukas, aš – nenuorama Žirniukas, aš šilelyje uogauju ir su pasakom draugauju...“, o kolegos – jautrios, visuomet su atjauta kiekvienam bendradarbės, vadintos malonybiniu vardu: Vidutė.

 Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydos bibliotekos informacija

 

Naujienų prenumerata

Rekomenduojame

Teatrinė instaliacija vienam žiūrovui
MEILE, DON'T STOP
Skaityti daugiau...

Dienos video

khantry design